Tak, to już tutaj było, ale stwierdziłam, że warto, aby wróciło.
Imię i nazwisko
Katarzyna Kowalska
Data i miejsce urodzenia
13 czerwca 1973
Sulejówek, Polska
Pochodzenie
Warszawa
Instrumenty
gitara elektryczna, gitara akustyczna
Gatunki
pop-rock, soft rock, pop, rock alternatywny
Zawód
piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna
Aktywność
od 1992 roku
Katarzyna Kowalska (ur. 13 czerwca 1973 w Sulejówku) – polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek i producentka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Szacowany nakład ze sprzedaży wszystkich jej płyt wynosi ponad 1 milion 800 tysięcy egzemplarzy, co stawia ją w gronie polskich artystów z największą liczbą sprzedanych albumów w Polsce.
Kariera muzyczna
Karierę rozpoczęła w zespole Evergreen założonym przez Roberta Amiriana. Potem współpracowała z zespołami Human, Fatum, Piersi, Hetman czy Talking Pictures, z którym nagrała płytę. Podczas koncertu w warszawskim klubie Stodoła w 1993 zauważyła ją Katarzyna Kanclerz z Izabelin Studio.
12 września 1994 ukazała się debiutancka płyta Kasi Kowalskiej zatytułowana Gemini (łac. bliźnięta), po czym wokalistka wyruszyła w trasę koncertową z Edytą Bartosiewicz. Single z płyty, tj. "Wyznanie", "Jak rzecz", "Oto ja" i "Kto może to dać" zostały przebojami, zaś sam album osiągnął status podwójnej platynowej płyty. W tym samym roku artystka wystąpiła jako support przed Bobem Dylanem podczas jego dwóch koncertów w Polsce. W 1995 wystąpiła na festiwalu w Sopocie z premierową piosenką "A to co mam…", która szybko stała się przebojem w kraju. Za występ, podczas którego wykonywała również starszą piosenkę "Jak rzecz", otrzymała zarówno Grand Prix, jak i Nagrodę Publiczności.
20 listopada 1995 ukazała się jej pierwsza koncertowa płyta pt. Koncert inaczej będąca rejestracją kilku występów. W ciągu miesiąca album uzyskał status platynowej płyty.
W 1996 roku Kowalska reprezentowała Polskę z utworem "Chcę znać swój grzech" w 41. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Oslo. 18 maja wystąpiła w finale widowiska, w którym zajęła piętnaste miejsce z 31 punktami. W tym samym roku nagrała piosenkę do ścieżki dźwiękowej disneyowskiego filmu animowanego Dzwonnik z Notre-Dame.
30 września 1996 ukazała się jej trzecia płyta studyjna zatytułowana Czekając na…, której producentem został Kostek Joriadis. Album promowany był przez single "Coś optymistycznego" i "Tak mi ciebie brak" oraz trasę koncertową, sponsorowaną przez firmę Casio. Krążek uzyskał status platynowej płyty już przed oficjalną premierą. W 1997 roku Kowalska wystąpiła w filmie Nocne graffiti w roli narkomanki Moniki. Na ścieżce dźwiękowej do filmu znalazła się jej premierowa piosenka "Straciłam swój rozsądek". W tym samym roku Kasia wraz z Kostkiem Joriadisem nagrała piosenkę w duecie zatytułowaną "Jeśli chcesz kochanym być". Był to ostatni ich wspólny projekt.
8 czerwca 1998 ukazała się jej nowa płyta studyjna zatytułowana Pełna obaw, która osiągnęła status platynowej płyty. Krążek promowany był przez single "Co może przynieść nowy dzień" (nagrodzony statuetką Fryderyka), "Wyrzuć ten gniew", "Pełni obaw" oraz "Jesteś odrobiną szczęścia". 8 listopada 1999 ukazała się edycja specjalna płyty. 13 listopada 2000 na rynek trafiła jej nowa płyta zatytułowana 5 poprzedzona singlem "Nobody". Miesiąc po premierze album uzyskał status złotej płyty, następnie ukazały się kolejne single: "Być tak blisko" i "Będę jak".
W 2001 Kowalska wystąpiła podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z premierową piosenką "Starczy słów", za którą otrzymała Superjedynkę za najlepszą płytę rockową. Pod koniec roku wokalistka otrzymała nagrodę MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy polski artysta. 14 października 2002 ukazał się jej szósty album Antidotum, promowany przez single "Antidotum" i "Pieprz i sól", który szybko stał się złotą, a następnie platynową płytą.
W 2003 roku Kowalska wzięła udział w kampanii radia RMF FM mającej na celu walkę z piractwem. Na specjalną płytę zatytułowaną RMF FM: Moja i Twoja muzyka piosenkarka nagrała dwie piosenki: "Widzę twoją twarz" (będący polską wersją przeboju "Listen to Your Heart" Roxette) oraz "Mniejsze zło" (oryg. "All By Myself" Céline Dion).
26 lipca 2004 do stacji muzycznych trafił nowy singel Kowalskiej "To co dobre", zaś w sierpniu 2004 roku piosenkarka wyjechała do Tokio na sesję zdjęciową do swojej siódmej płyty zatytułowanej Samotna w wielkim mieście. Album ukazał się 13 września tego samego roku i promowany był przez single "To co dobre", "Prowadź mnie" i "Domek z kart". 6 grudnia do sklepów trafiła specjalna edycja kolekcjonerska płyty, do której dołączono singel "Magia tych świąt" zawierający m.in. film z pobytu Kowalskiej w Tokio. W 2005 roku album przyniósł jej Superjedynkę w kategorii Najlepsza płyta rockowa.
16 grudnia 2006 do rozgłośni radiowych trafiła piosenka "Dlaczego nie!", promująca polski film o tym samym tytule. 10 listopada 2008 roku premierę miała ósma płyta wokalistki zatytułowana Antepenultimate. Krążek promowany był przez utwory "A ty, czego chcesz?", "Miłość, trzeźwość i pokora" i "Spowiedź". 6 listopada 2009 ukazała się reedycja albumu, który został wzbogacony o drugą płytę z dodatkowymi piosenkami oraz materiałem wideo.
7 listopada 2010 roku Kowalska wraz z zespołem towarzyszącym wystąpiła w studiu im. Agnieszki Osieckiej gdzie zaprezentowała swoje interpretacje utworów Grzegorza Ciechowskiego, nieżyjącego już lidera zespołu Republika, a także producenta jej debiutanckiej płyty oraz jej muzycznego mentora. Koncert ukazał się na płycie zatytułowanej Kowalska-Ciechowski-Moja krew.
Pod koniec listopada 2012 miała miejsce premiera nowego singla zatytułowanego "Ikar". Piosenka promowała książkę Katarzyny Błeszyńskiej zatytułowaną Miłosne konstelacje. 27 lipca 2014 roku Kowalska wystąpiła podczas trasy koncertowej Lata Zet i Dwójki w Toruniu. Podczas imprezy otrzymała symboliczny bukiet kwiatów oraz tort z okazji dwudziestu lat istnienia na polskim rynku muzycznym oraz debiutu albumu Gemini, sprzedanego w ilości ponad 400 000 egzemplarzy. W trakcie koncertu piosenkarka zaśpiewała piosenki "Spowiedź", "Antidotum" oraz swoją interpretację utworu Obywatela GC "Tak… tak… to ja".
W lutym 2015 roku Kowalska zajęła 13. miejsce w plebiscycie radia RMF FM na artystę 25-lecia.
24 czerwca 2016 roku odbyła się premiera singla "Aya", który zapowiada pierwszy od ośmiu lat album wokalistki z autorskim materiałem.
Życie prywatne
Ma córkę Aleksandrę (ur. 2 maja 1997) ze związku z muzykiem Kostkiem Joriadisem i syna Ignacego (ur. 24 czerwca 2008) ze związku z perkusistą Marcinem Ulanowskim.
Inne wydane projekty muzyczne
o 1992 – "Hearts" z płyty pt. Genoside Flood and Field (For the Common Man)
o 1992 – "The Road", "Epiloque", "Tears for Sorrow", "Song for You" z płyty pt. Talking Pictures Talking Pictures
o 1993 – "Demon", "Moja modlitwa", "E-77", "Krzyczę", "Deszczowa piosenka" z płyty pt. Fatum Demon
o 1994 – "No Woman No Cry" z płyty pt. Hetman Co jest Grane !?
o 1994 – "Gdybyś kochał hej", "Umówiłem się z nim na dziewiątą" z płyty pt. Piersi i przyjaciele 60/70
o 1995 – "Modlitwa III – pozwól mi" z płyty pt. Dżem List do R. na 12 głosów vol. 2
o 1999 – "Mniejsze zło" z płyty pt. Lato Przyjaźń Coca-Cola
o 1999 – "Powiedz ile" z płyty pt. Energy Energy
o 2000 – "Jak w taki dzień deszczowy", "Radość najpiękniejszych lat" z płyty pt. Tyle słońca, koncert poświęcony Annie Jantar
o 2001 – "Żyć coraz pewniej" z płyty pt. Claudia – miłość rozkwita latem
o 2001 – "Goo Goo", "Masz odwagę" z płyty pt. Wojciech Pilichowski Pi
o 2002 – "Pomóż mi" z płyty pt. Pomóż mi
o 2009 – "Gdybyś kochał, hej!", "Poszłabym za tobą", "W co mam wierzyć" z płyty pt. Breakout Festiwal 2007 – Wysłuchaj mojej pieśni Panie
o 2009 – "Proud Mary", "Whom The Bells Tolls" z płyty pt. 40 lat Woodstock
o 2011 – "Tak, tak… to ja!", "Nie pytaj o Polskę" z płyty pt. Projekt Republika – Przystanek Woodstock 2011
o 2012 – "Kwiaty we włosach" z płyty pt. Klenczon Legenda
o 2013 – "Niezłomni" z płyty pt. Panny wyklęte
o 2014 – "Wstań i walcz" z płyty pt. Panny wyklęte: wygnane vol. 1
Udział w innych teledyskach
o 1994 – Edyta Bartosiewicz Koziorożec
o 1997 – Kasia Nosowska i Kazik Zoil
o 2005 – Krzysztof Kiljański i Kayah Prócz ciebie nic
o 2012 – Hey Wilk vs kot (impresja Marcina Żabiełowicza)
Nagrody[edytuj]
o 2011
o Platynowa płyta "Kowalska/Ciechowski: Moja krew"
o Superjedynka: SuperArtysta
o 2010
o Platynowa płyta (Antepenultimate)
o Wykonawca Dekady 2000-2010
o Superjedynka: wokalistka roku
o Złoty Dziób Radia Wawa: wokalistka roku
o 2009
o Złota płyta (Antepenultimate)
o Nominacja do Superjedynki: artysta roku[23]
o 2005
o Superjedynka: płyta rock (Samotna w wielkim mieście)
o Złota płyta (Samotna w wielkim mieście)
o 2003
o Superjedynka: płyta rock (Antidotum)
o Platynowa płyta (Antidotum)
o 2002
o Polskie Internetowe Nagrody Muzyczne: polska wokalistka roku, najlepszy polski teledysk 2001 roku (Starczy słów), najlepsza polska strona internetowa artysty (www.kasiakowalska.com.pl)
o 2001
o Platynowa płyta (5)
o MTV Europe Music Awards: najlepszy polski artysta
o Superjedynka: płyta rock (5)
o 1998
o Fryderyki: nagroda publiczności (Co może przynieść nowy dzień)
o 1997
o Brązowy Otto czytelników magazynu Bravo
o 1995
o Bursztynowy Słowik i Słowik Publiczności na festiwalu w Sopocie (Jak rzecz i A to co mam)
o Fryderyki: piosenka roku (A to co mam)
o 1994
o Fryderyki: debiut roku (Gemini)
Udział w reklamach
o 2010 – reklama Banku Millennium pod hasłem "Już czas poczuć radość, jaką daje dom".
• 2016 – reklama soku "Fortuna" pod hasłem "Dbaj o siebie".
5 odpowiedzi na “Kasia Kowalska.”
To musi być wielka fascynacja! A posiadasz jakieś płyty tej artystki?
Oczywiście, mam pięć: debiutancką „Gemini” z 1994, z 1995″Koncert inaczej”, z 2002 „Antidotum”, z 2014 „Przystanek Woodstock 2014” i z 2018 „Aya”, a na komputerze niemal każdy utwór. 🙂
Wszystko zaczęło się w Grudniu 2015, ze zwykłej ciekawości i tak z artystki, której muzyka gdzieś tam w tle była, lecz tyle co w radiu, stała się moją idolką.
Ja ją też bardzo lubię, za głos i za teksty.
No owszem głos ma mocny i to nawet bardzo, co nażywo oczywiście może zrobić wrażenie. A teksty są prawdziwe, słychać w nich jej emocje i co również bardzo u niej cenie mimo wyrażania głównie jakiegoś cierpienia/bólu, to niosą one też z sobą przesłanie, czyli są o czymś, mają prawdziwą wartość, której we współczesnej muzyce trudno się doszukać.
Żałuję, że nie poszła w tę stronę.
https://www.youtube.com/watch?v=UJx8G3jtWMs&list=OLAK5uy_nTbLaOgdkM7_uRLLLmehhTRlbVjkCxx5M&index=12&t=0s&app=desktop